---
title: "Nuts in Bulk: A Supplier Worth Looking At"
description: Looking to save on ingredients? Bulk buying can cut costs. Learn how Nuts in Bulk and Prepsheets help food businesses boost margins and reduce waste.
image: https://resources.prepsheets.com/hubfs/Sales%20up%20costs%20down.jpg
---

[Skip to main content](https://resources.prepsheets.com/blog/nuts-in-bulk-a-supplier-worth-looking-at#main)

![prepsheets-logo-Black-Orange](https://resources.prepsheets.com/hs-fs/hubfs/Website/Logo/prepsheets-logo-Black-Orange.png?width=94&height=60&name=prepsheets-logo-Black-Orange.png) ![Final files-Black Transparent](https://resources.prepsheets.com/hs-fs/hubfs/Website/Logo/Final%20files-Black%20Transparent.png?width=94&height=60&name=Final%20files-Black%20Transparent.png)

- [Home](https://143687175.hs-sites-eu1.com)
- [Blog](https://resources.prepsheets.com/blog)
- [Features](https://www.prepsheets.com/#features)
- [Testimonials](https://www.prepsheets.com/#testimonials)
- [Pricing](https://www.prepsheets.com/#pricing)

Open main navigation

Close main navigation

- [Home](https://143687175.hs-sites-eu1.com)
- [Blog](https://resources.prepsheets.com/blog)
- [Features](https://www.prepsheets.com/#features)
- [Testimonials](https://www.prepsheets.com/#testimonials)
- [Pricing](https://www.prepsheets.com/#pricing)
- [Sign up](https://app.prepsheets.com/signup)
  
  [Log in](https://app.prepsheets.com/login)

[Sign up](https://app.prepsheets.com/signup)

[Log in](https://app.prepsheets.com/login)

[All resources](https://resources.prepsheets.com/blog)

Categories

- [KitchenTech](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/kitchentech)
- [Allergens](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/allergens)
- [Consistency](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/consistency)
- [Recipes](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/recipes)
- [Announcement](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/announcement)
- [Cost Saving](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/cost-saving)
- [AI](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/ai)
- [Margin Management](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/margin-management)
- [Preplists](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/preplists)
- [User stories](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/user-stories)

#### Nuts in Bulk: A Supplier Worth Looking At

![Tara Beattie](https://app.hubspot.com/settings/avatar/8b411df2ae41c7097d95a079c7155859)

At Prepsheets, we’re always looking for ways to help our customers save money and improve their margins. That’s not just about having your recipes costed properly — it’s also about knowing where you can get good value on the ingredients you use every day.

We recently came across [**Nuts in Bulk**](https://www.nutsinbulk.ie/), an Irish supplier offering a wide range of dry goods, flours, grains, nuts, seeds and more. They’ve some **great prices**, and if you’ve the space to store bulk and the volume to use it, they’re well worth a look.

Here are a few sale item examples that stood out:

- **Whole black peppercorns (50kg)** – €500.00  
  That’s just **€10.00/kg**. It’s a great deal, but only if you’ve the space — and use for 50kg.
- **Chickpea flour (50kg)** – €118.75  
  That’s **€2.38/kg** — ideal if you’re making falafel or anything with a chickpea base.
- **White jasmine rice (50kg)** – €131.25  
  That’s **€2.63/kg**, which is excellent value if you’re using rice in volume.

Their **sale items** are worth keeping an eye on. Some of the discounts can make a real difference if you're buying regularly.

---

## It Only Works If You Can Manage It

There’s no point saving money on bulk if the ingredients end up going off or sitting forgotten in storage. The savings only count if you can track what’s there and make sure it’s actually being used.

That’s where Prepsheets comes in.

- Track supplier prices and pack sizes properly
- Cost recipes accurately based on what you actually paid
- See what ingredients are used where — and what’s going unused
- Rotate stock with specials to avoid waste
- Stop team members accidentally ordering something that’s already in bulk

We’re not linked to Nuts in Bulk. This isn’t sponsored. We just think it’s a good option for some kitchens and wanted to flag it.

---

## We’ll Keep You Posted

If we come across other suppliers offering great value or bulk offers, we’ll either update this post or share a follow-up. The whole point of Prepsheets is to help food businesses make better decisions — and this is one of them.

---

## Summary

**Saving money in a kitchen isn’t always about cutting — it’s about buying better and running tighter.**

If you’ve got the room and the usage, bulk can work. Prepsheets helps you make sure it pays off.

If you know of any good-quality, good-value suppliers worth shouting about, let us know at **info@prepsheets.com** — we’re all about keeping the whole Prepsheets community in **profit**.

 

 

**Tags:** 

[KitchenTech,](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/kitchentech) [Consistency,](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/consistency) [Margin Management,](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/margin-management) [Cost Saving](https://resources.prepsheets.com/blog/tag/cost-saving)

![Tara Beattie](https://app.hubspot.com/settings/avatar/8b411df2ae41c7097d95a079c7155859)

Post by [Tara Beattie](https://resources.prepsheets.com/blog/author/tara-beattie)  
 June 16, 2025

### Related Articles

##### [![Labelling Done Right: Compliant, Accurate, and Built into Your Recipes](https://resources.prepsheets.com/hs-fs/hubfs/Ingredients.png?width=520&height=294&name=Ingredients.png) Allergens • June 09, 2025 Labelling Done Right: Compliant, Accurate, and Built into Your Recipes 3 min read](https://resources.prepsheets.com/blog/labelling-done-right-compliant-accurate-and-built-into-your-recipes?hsLang=en)

##### [![How do I manage food costs in a restaurant?](https://resources.prepsheets.com/hs-fs/hubfs/Lemon%20Drizzle%20Cake%20%E2%80%93%20Prepsheets%20Recipe%20Page.png?width=520&height=294&name=Lemon%20Drizzle%20Cake%20%E2%80%93%20Prepsheets%20Recipe%20Page.png) Allergens • May 01, 2026 How do I manage food costs in a restaurant? 1 min read](https://resources.prepsheets.com/blog/how-do-i-manage-food-costs-in-a-restaurant?hsLang=en)

### Comments

### Subscribe to our newsletter

###### Recent Posts

- [How do I manage food costs in a restaurant?](https://resources.prepsheets.com/blog/how-do-i-manage-food-costs-in-a-restaurant?hsLang=en)
- [Labelling Done Right: Compliant, Accurate, and Built into Your Recipes](https://resources.prepsheets.com/blog/labelling-done-right-compliant-accurate-and-built-into-your-recipes?hsLang=en)

### Like What you see?

![Final files-Black and Orange - white-1](https://resources.prepsheets.com/hs-fs/hubfs/Final%20files-Black%20and%20Orange%20-%20white-1.png?width=150&height=95&name=Final%20files-Black%20and%20Orange%20-%20white-1.png)

 Increase Recipe Margins with Prepsheets

- [Resources](https://resources.prepsheets.com/blog)
- [Terms](https://143687175.hs-sites-eu1.com/terms-and-conditions)
- [Privacy](https://143687175.hs-sites-eu1.com/privacy)

#### Get in touch

 [info@prepsheets.com](mailto:info@prepsheets.com)

- <https://www.facebook.com/prepsheets/>
- <https://twitter.com/Prepsheets>
- <https://www.instagram.com/prepsheets_insta/>
- <https://www.linkedin.com/company/prepsheets/>
- <https://www.youtube.com/@prepsheets>

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Tara Beattie",
    "url" : "https://resources.prepsheets.com/blog/author/tara-beattie"
  },
  "dateModified" : "2026-07-20T12:07:51.859Z",
  "datePublished" : "2025-06-16T06:30:00.000Z",
  "headline" : "Nuts in Bulk: A Supplier Worth Looking At",
  "image" : [ "https://resources.prepsheets.com/hubfs/Sales%20up%20costs%20down.jpg" ],
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://resources.prepsheets.com/blog/nuts-in-bulk-a-supplier-worth-looking-at",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "logo" : {
      "@type" : "ImageObject",
      "url" : "https://resources.prepsheets.com/hubfs/Final%20files%20PNG%20Transparent-Black%20and%20Orange-1.png"
    },
    "name" : "Prepsheets"
  }
}
```